Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

 

Poświęcenie nowego sztandaru naszej szkoły 

 Poświęcenie nowego sztandaru szkoły

W dniu 18 czerwca 2023r. w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipinach. Wydarzenie to jest efektem decyzji i starań Rady Rodziców działającej przy Szkole, którzy od kilku lat sukcesywnie i z dużym zaangażowaniem zbierali środki finansowe na ww. cel. W roku 2023r. po okresie pandemii udało się osiągnąć  docelową kwotę i podjąć działania zmierzające do realizacji zamierzonego zakupu. Całość działań związanych z wyborem firmy, analizą propozycji projektowych doborem dodatków dokonała Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipinach. Dzień 18 czerwca 2023r. stal się zaś dniem uroczystego poświęcenia sztandaru na przyszłe lata użytkowania i ku pamięci przyszłych pokoleń. Uroczystą mszę celebrował ksiądz Proboszcz parafii brzezińskiej Mariusz Wojturski. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali rodzice naszej szkoły: Pani K. Kucharska, Pan K. Urbański wraz z dyrektor szkoły p. K. Pietraszun. Po dokonaniu poświęcenia sztandar uroczyście przekazany został do pocztu sztandarowego szkoły reprezentowanego w tym roku przez: Aleksa Struszczyka, Maksymiliana Frydrycha, Katarzynę Borowską, Lenę Krakowiak, Anielę Dałkowską, Marię Mielczarek. 

Czytaj więcej: Poświęcenie nowego sztandaru naszej szkoły

 

 

Podsumowanie innowacji w klasach 1 - 3 

 never stop learning

Od października 2022 do maja 2023 klasy młodsze realizowały innowację metodyczną „Można inaczej – kreatywne metody pracy”. 

W celu zmotywowania oraz zwiększenia zaangażowania uczniów w proces dydaktyczny zostały wprowadzone kreatywne metody pracy. Wykorzystywanie tych form i metod miały sprzyjać skuteczniejszemu zapamiętywaniu oraz zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Nauczyciel był koordynatorem, przewodnikiem, który wskazywał drogę, a uczeń miał być aktywny i twórczy. Miał przetwarzać informacje i  szukać rozwiązań. W każdym miesiącu kładliśmy nacisk na inną metodę. Była metoda dramy, gry i zabawy edukacyjne, lapbooki, kody QR, stacje, gry i zabawy ruchowe oraz pudełka powtórzeniowe, czyli Brain box. 

Po ewaluacji można stwierdzić, że podczas pracy takimi metodami uczniowie bardziej angażują się emocjonalnie w proces dydaktyczny, lepiej zapamiętują wiadomości, uczą się samodzielności i kreatywności w działaniu oraz budzą swoją motywację. Większość uczniów uważa, że zajęcia prowadzone metodami kreatywnymi są ciekawsze, a czas na tych zajęciach płynie bardzo szybko. Nie mają poczucia, że się uczą. Proces edukacyjny kojarzy się wtedy z zabawą i działaniem. 

Planowana jest kontynuacja innowacji w roku szkolnym 2023/2024.

Wychowawczynie klas 1-3

 

 

 

Ogólnopolski projekt "Przyroda z klasą" 

 Certyfikat Przyroda z klasą

W tym roku szkolnym klasa II uczestniczyła w ogólnopolski projekcie, który zabrał uczniów w podróż po fascynującym świecie przyrody! Podczas lekcji uczniowie poznali prawa, panujące w naturze oraz przekonali się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Prowadzili proste obserwacje przyrodnicze, wykonywali doświadczenia i samodzielnie wyciągali wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonali się, dlaczego warto szanować przyrodę.

Czytaj więcej: Ogólnopolski projekt Przyroda z klasą

 

 

Certyfikat Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo 

 Certyfikat Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Informujemy, ze po raz kolejny nasze starania w promowaniu bezpieczeństwa dzieci w sieci zostały docenione. Walka z przemocą w Internecie oraz złe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z komputera są jednym z ważniejszych działań profilaktycznych szkoły. Przez cały rok szkolny propagujemy zasady higieny cyfrowej i podejmujemy inicjatywy uświadamiające zagrożenia płynące z sieci.

Sylwia Banasiak & Ilona Gruchała

 

 

Ogólnopolskie olimpiady „Olimpusek” z języka polskiego, matematyki 

 Logo olimpusek

W marcu w naszej szkole odbyły się ogólnopolskie olimpiady „Olimpusek” z języka polskiego, matematyki skierowane do uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach olimpiad i konkursów.

WYNIKI

 

 

 

Innowacja językowa „Monarchia Brytyjska – wczoraj i dziś” 

 Drzewo genealogiczne rodziny królewskiej

W terminie od listopada 2022r. do maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Lipinach została zrealizowana  innowacja pt.: „Monarchia Brytyjska – wczoraj i dziś”. 

Uczniowie brali udział w zajęciach związanych z rozszerzaniem wiedzy w zakresie kultury obszaru anglojęzycznego. Celem projektu było stworzenie profilu absolwenta naszej szkoły otwartego na inne kultury. Działania podjęte w zakresie innowacji stanowiły doskonały sposób na rozszerzenie możliwości poszukiwania interesujących informacji, poznawania ciekawych ludzi i poszerzania swojej wiedzy związanej z funkcjonowaniem społeczeństwa brytyjskiego – w tym również członków rodziny królewskiej. Zainteresowania różnymi zagadnieniami kulturowo – społecznymi realizowanymi w ramach innowacji kształtowane były poprzez umiejętność wyszukiwania ciekawostek przy wykorzystaniu różnego rodzaju źródeł np. Internetu, filmu, Wikipedii itp. i  ich praktycznemu wykorzystaniu w odniesieniu do różnorodności przedmiotowej: j. angielski, j. polski, informatyka i  historia. Uczniowie klas IV- VIII realizowali wytyczone cele poprzez zaprojektowanie i  wykonanie lapbooków, drzew genealogicznych, plakatów, „żywych obrazów”. Zadaniem  uczniów klas VIII było również napisanie charakterystyki wybranego członka rodziny królewskiej. Projekcje filmowe związane z  życiem brytyjskiej rodziny królewskiej stanowiły znakomite uzupełnienie podjętych działań. 

Realizacja innowacji pedagogicznej zakończona została spotkaniem  uczniów na sali gimnastycznej, gdzie reprezentanci klas brali udział  w podsumowującym  quizie przygotowanym w formie online. Młodzież z zaangażowaniem uczestniczyła w  konkursie a jego  uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.  

Aleksandra Reszka

Katarzyna Dziedziela

Czytaj więcej: Innowacja językowa w szkole „Monarchia Brytyjska – wczoraj i dziś”

 

 

The Big Challenge 2023 

 

Pierwszy konkurs The Big Challenge miał miejsce we Francji w 1998 roku a dziś skupia ponad 630 000 uczestników ze szkół w całej Europie. 

Celem konkursu jest sprawdzenie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim oraz wiedzy z zakresu kultury krajów obszaru anglojęzycznego. Konkurs przeprowadzany jest w formie online. Zadaniem uczestników jest udzielenie odpowiedzi na pytania w ciągu 45 min.

 Zadania sprawdzają:

  • umiejętność odnajdywania się w sytuacjach dnia codziennego, 
  • umiejętność prazy z tekstem

W 2023 roku w Europejskim konkursie języka angielskiego „The Big Challenge” udział wzięło:

438 981 uczestników,  921 uczestników – Polska, 1410 uczestników -  woj. łódzkie

5188 szkół, 691 szkół -  Polska, 42  szkół - łódzkie

Czytaj więcej: The Big Challenge 2023

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka