Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

AKTUALNOŚCI

 


„Pierwsza Pomoc” w klasie II 

uczeń wykonuje opatrunek koleżance

Pokaz i naukę z zakresu pierwszej pomocy w klasie II przeprowadzili uczniowie klasy V, którzy wcześniej  zostali  przeszkoleni przez instruktora PCK. 

Starsi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną i z wielkim zaangażowaniem przekazywali swoją wiedzę maluchom.

Dzieci  dowiedziały się, jak zachować się i zadbać o bezpieczeństwo podczas zdarzenia i w sytuacjach trudnych, jak wezwać prawidłowo służby ratownicze, jak udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech u poszkodowanego.. 

Ćwiczyły wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej  na fantomie. Powtórzyły wiadomości  i wykonywały praktyczne ćwiczenia dot. udzielania pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Wiedzą jak zachować się w przypadku krwotoku z nosa i oparzenia. 

Wszystkim bardzo podobała się ta niezwykle cenna lekcja.  Na pewno powtórzymy ją po wakacjach. 

Małgorzata Wodzyńska

opiekun SK PCK

Czytaj więcej: „Pierwsza Pomoc” w klasie II

 


DRUŻYNA ENERGII 

Uczniowie w strojach Dryżyna Energii

Miło nam poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w sportowym  projekcie Drużyny Energii. Dzięki przejściu do II etapu projektu udało się nam wygrać stroje sportowe dla dzieci. 

Ogromne brawa dla nauczycieli wychowania fizycznego!!!

Czytaj więcej: DRUŻYNA ENERGII

 


NASI MATEMATYCY Ogólnopolskie i wojewódzkie konkursy z matematyki w roku szkolnym 2021/2022  

uczniowie podczas konkursu z matematyki

W tym roku szkolnym odbyły się w naszej szkole 3 konkursy  matematyczne:  OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORZEŁ MATEMATYCZNY, WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI oraz  OGÓLNOPOLSKI KONKURS OXFORD MATEMATYKA PLUS. Konkursy przedmiotowe z matematyki skierowane są do uczniów szkół podstawowych klasy II - VIII. Celem konkursów jest sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności. Konkursy matematyczne pozwalają wyłonić małych geniuszy w tej dziedzinie. Ciekawe zadania i łamigłówki konkursowe dostosowane są do norm programowych poszczególnych klas podstawowych. 

Czytaj więcej: NASI MATEMATYCY Ogólnopolskie i wojewódzkie konkursy z matematyki 2021/2022

 


Klasy I-III poznają stolicę 

Plan Warszawy wykonany przez uczniów

Uczniowie klas młodszych poznają kolejne miasto z mapy Polski. W maju dzieci odwiedziły Warszawę. Wcześniej w klasie dobrze się przygotowały do wycieczki. Opracowały plan i wybrały najciekawsze miejsca do zwiedzania. Maluchy zobaczyły najważniejsze zabytki i pomniki stolicy. Uczestniczyły w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedziły Syrenkę i Króla Zygmunta. Oglądały panoramę miasta z tarasu Pałacu Kultury i Nauki. Był też spacer po Parku Łazienkowskim. Dodatkowa  atrakcja to spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka. Pan Mikołaj Pawlak zaprosił uczniów i pokazał miejsce swojej pracy. Niespodzianką był pyszny poczęstunek – pizza oraz prezenty dla każdego ucznia. 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie. 

W przyszłym roku szkolnym planujemy kolejne wyjazdy. 

Wychowawczynie klas I-III

Czytaj więcej: Klasy I-III poznają stolicę

 


Bal literek w klasie 1 

uczniowie klasy 1 podczas balu literek

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w balu na zakończenie wprowadzania wszystkich liter alfabetu. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Każdy mógł przebrać się za swoją ulubioną literkę lub inny ciekawy strój. Zabawy i konkursy sprawiły, że żadne dziecko się nie nudziło. Podczas balu dzieci miały poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.  

Małgorzata Kobza  

Czytaj więcej: Bal literek w klasie 1

 


Spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem 

Zdjęcie grupowe uczniów z Gabrielem Fleszarem

W ramach działań profilaktycznych w dniu 1 czerwca odbyło się spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem - kompozytorem i autorem wielu znanych piosenek.  Artysta, przedstawiając swój autorski program profilaktyczny, poruszył problemy dotykające dzisiejszą młodzież w postaci uzależnień od papierosów, alkoholu, dopalaczy. Przytoczył przy tym przypadki swoich znajomych, a także znanych muzyków, którzy wpadali w uzależnienie i często przegrywali swe życie.

Gabriel Fleszar zatytułował to spotkanie słowami piosenki "Wolności oddać nie umiem", dedykując je jako przesłanie dla młodzieży uczestniczącej w koncercie. Występ zorganizowano w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Nowosolna.

Czytaj więcej: Spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem

 


„Hazard? Nie daj się wciągnąć” 

 Spotkanie Pana Piotra Wojciechowskiego w klasie 8

„Hazard? Nie daj się wciągnąć” to ogólnopolska akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest podniesienie świadomości młodzieży o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych w tym również  tych za pośrednictwem Internetu. 

W ramach tej akcji w naszej szkole w  dniu  31 maja  gościliśmy Pana Piotra Wojciechowskiego- pracownika Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, który podczas spotkania z uczniami klas 7a, 7b i klasy 8 a objaśnił, z jakim ryzykiem wiąże się uprawianie gier hazardowych, zwrócił uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych oraz na skutki uzależnień od hazardu tj.: problemy finansowe, wyizolowanie społeczne, problemy rodzinne i zdrowotne. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ukryte mechanizmy w grach hazardowych, również w grach internetowych mogą prowadzić do uzależnienia. Spotkanie było ciekawą lekcją profilaktyki. 

Czytaj więcej: „Hazard? Nie daj się wciągnąć”

 


CERTYFIKAT UDZIAŁU W AKCJI ZDROWO I SPORTOWO W EDYCJI 2021/2022 

CERTYFIKAT UDZIAŁU W AKCJI ZDROWO I SPORTOWO W EDYCJI 2021/2022

 


Zawody w Bełchatowie 

uczniowie biorący udział w zawodach

W dniu 27.05.2022 odbył się II  Rzut Ligii LA w Bełchatowie. Reprezentacja szkoły w składzie Aleks Struszczyk, Michał Krawczyk, Mateusz Mroczek, Lena Krakowiak, Marysia Mielczarek, Martyna Gradowska, Bartek Brdoń, Patrycja Rojek, Wiktor Mierzwiński, Patryk Bierzyński, Eliza Czupryn, Wiktor Słomczykowski, Bartosz Majczak.

Czytaj więcej: Zawody w Bełchatowie

 


KOLEJNY SUKCES RAFAŁA  

Uczeń klasy IV, Rafał Urbański wziął udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS - "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko wypadków znamy" i zajął  II miejsce w etapie regionalnym w kat. klas IV-VIII. 

Gratulujemy i czekamy na wyniki etapu ogólnopolskiego.

Małgorzata Wodzyńska

Czytaj więcej: KOLEJNY SUKCES RAFAŁA

 


SUKCESY PLASTYCZNE 

 Ozdobny napis sukcesy plastyczne

Rozstrzygnięto gminne konkursy plastyczne organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Nowosolnej.

„Czytam, bo…” dla klas V – VIII

I miejsce – Adam Zach, ucz. kl. VIIb

II miejsce -  Mateusz Śpiewak, ucz. kl. VIIb

III miejsce – Julia Zalewska, ucz. kl. VI oraz Gabriela Mendra, ucz. kl. VI

„Zostań malarzem utworów Marii Konopnickiej” dla klas I-IV

II miejsce – Alicja Wyżnikiewicz, ucz. kl. IV

III miejsce – Sandra Makuch, ucz. kl. II

oraz wyróżnienie – Barbara Borowiecka, ucz. kl. I i Agata Jadczak, ucz. kl. I

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

Małgorzata Wodzyńska

Czytaj więcej: SUKCESY PLASTYCZNE

 


LEKCJA PRZYRODY 

Uczniowie klasy 2 w Krainie Dzikiej Kaczki

12 maja dla klasy II to dzień pełen wrażeń.

 W Krainie Dzikiej Kaczki  w Bronowicach  powitały nas nie tylko ptaki, ale gospodarz – pies Misiek oraz owce kameruńskie. Wszystkim podobał się spacer ścieżkami lasu łęgowego i obserwacja życia  zwierząt i obcowanie z nimi.  Największe emocje wzbudziło spotkanie z sokolnikiem i warsztaty „ Ptaki drapieżne dzienne”.

Samodzielne odkrywanie świata przyrody to super lekcja przyrody, która zakończyła się relaksem na plaży i biesiadą przy grilu.

Polecamy – klasa II.

Czytaj więcej: LEKCJA PRZYRODY

 


Szkolenie dla rodziców 

Rodzice na szkoleniu w sali gimnastycznej

Internet jako narzędzie ma wiele zalet - może wspierać w nauce, w ciekawym spędzaniu czasu, w kontaktowaniu się z rówieśnikami. Aby jednak uczniowie mogli w pełni korzystać z jego potencjału, my – dorośli powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Z tego powodu w ubiegły czwartek w naszej szkole przeprowadziliśmy szkolenie dla Rodziców. Zaprosiliśmy do szkoły pana Jakuba Rychtera - psychoterapeutę, z uprawnieniami terapeuty uzależnień (w tym również uzależnień behawioralnych). W trakcie godzinnego spotkania rozmawialiśmy nie tylko o rozsądnych zasadach korzystania z Internetu (oraz grania w gry cyfrowe), ale również o wspieraniu dzieci i młodzież w ich rozwoju, stawianiu granic i komunikacji Rodzic - dziecko. Mamy nadzieję, że to początek ciekawych spotkań psychoedukacyjnych, zwiększających nasze kompetencje rodzicielskie i pedagogiczne.

Ilona Gruchała - pedagog szkolny, Sylwia Banasiak - psycholog szkolny.

Czytaj więcej: Szkolenie dla rodziców

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl