Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

Rola Rodziców

 W skuteczności terapii logopedycznej ogromną rolę odgrywają Rodzice. To Państwo jako pierwsi zauważacie nieprawidłowości w rozwoju mowy swojego dziecka. Wasza szybka reakcja, zgłoszenie się do specjalisty i podjęcie terapii na pewno przyniesie efekt.

Cotygodniowe 30- minutowe spotkania z logopedą, to tak naprawdę wskazanie jak pracować z pociechą w domu.

Rolą Rodziców jest dopilnowanie dziecka w codziennej pracy utrwalającej poprawną wymowę, by wpłynąć na szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości.

Porady logopedy dla Rodziców:

    Im wcześniej zaburzenia mowy zostaną wykryte i ustalony zostanie tok postępowania, tym terapia będzie skuteczniejsza.

    Ustawienie aparatu artykulacyjnego odbywa się do 13 roku życia i w tym okresie korygowanie wad wymowy przebiega bez większych stresów i problemów. Później w terapię logopedyczną trzeba włożyć dużo wysiłku.

    Jeżeli Wasze dziecko ma kłopoty logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia w gabinecie logopedy, ważna jest też praca w domu.

    Starajcie się stworzyć dobry nawyk regularnych ćwiczeń. Lepiej krótko a często, niż rzadko a żmudnie. Przekonacie się, że systematyczność przyniesie dobre efekty logopedyczne, a przy okazji dziecko nauczy się obowiązkowości.

    Bądźcie cierpliwi i opanowani. Terapia logopedyczna musi potrwać. Na efekty trzeba będzie poczekać, ale na pewno pojawią się.

    Dostrzegajcie nawet najmniejszy sukces dziecka i cieszcie się razem z nim. Pozytywne motywowanie wzmacnia terapię,  daje też dziecku poczucie pewności i wiary we własne możliwości.

    Nie korygujcie wymowy dziecka przy kimś.

    Nie wymuszajcie na dziecku ćwiczeń w chwilach znużenia, zmęczenia, złego samopoczucia – utrwalanie będzie nieefektywne, a dziecko niepotrzebnie zrazi się do ćwiczeń.

    Ćwiczyć można wszędzie: w domu, podczas spaceru, w trakcie zabawy.

    Często rozmawiaj z dzieckiem i słuchaj co ono ma nam do powiedzenia, w ten sposób rozwijasz  słownictwo dziecka,  zachęcasz do wyrażania myśli i emocji.

    Czytaj dziecku wierszyki, rymowanki, bajki, aby dziecko kształtowało swoją wyobraźnię.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka