WIWAT 3 MAJA!
W 1791 roku została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od dnia jej ustanowienia, nazywamy ją Konstytucją 3 Maja. Miała ona być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową państwa polskiego. Pomimo, iż obowiązywała przez 14 miesięcy, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do wolności i suwerenności. Od 1919 roku wydarzenie to, uznane zostało za święto państwowe.
„Wiwat 3 Maja!”, pod takim hasłem dzieci i młodzież naszej szkoły uczciła 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było patriotycznie i przede wszystkim edukacyjnie. Święto państwowe stało się okazją by uzmysłowić, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: „Ojczyzna” i „Patriotyzm”.
Uczniowie klasy I, II, III zapoznani zostali przez wychowawców z wydarzeniami, które towarzyszyły uchwaleniu aktu prawnego państwa polskiego z 1791 r. Nie zabrakło też biało – czerwonych symboli: dzieci wykonały kotyliony i flagi. Wypełniały kolorowanki z tematem przewodnim Konstytucja 3 Maja, a także śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Następnie, na sali gimnastycznej, z białych i czerwonych kartek trzymanych przez uczniów utworzona została flaga narodowa.
Dzieci z klas starszych rozpoczęły obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja od odśpiewania hymnu państwowego, oraz „Majowej Jutrzenki” i „Poloneza Trzeciego Maja”. Przygotowana została prezentacja, która przybliżyła młodzieży ważne wydarzenia tego okresu historycznego. Następnie uczniowie w salach lekcyjnych wykonali gazetki upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji. Kolejnym zadaniem było zaprojektowanie kartki, przedstawiającej najpiękniejszy (zdaniem klasy) zakątek kraju, a na odwrocie zaprojektowanej kartki sformułowanie zaproszenia, zachęcającego do odwiedzenia wybranego miejsca. W tym samym czasie, uczniowie klas siódmych uczestniczyli w grze na terenie szkoły, gdzie wykazali się zdobytą wiedzą historyczną z okresu XVIII- wiecznej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem reform Sejmu Wielkiego i postanowień Konstytucji 3 Maja. Na koniec, uczniowie ułożyli z własnych ciał napis „3 MAJA”.