Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Żyjemy w czasach, kiedy kontakt z żywym słowem został wyparty przez komputer, telewizję oraz telefon, których narzędziem jest najczęściej język potoczny lub żargon uczniowski. Młodzież i dzieci coraz rzadziej sięgają po papierowy egzemplarz książki, która jest dla nich mało atrakcyjna. Warto więc kultywować głośne czytanie od najmłodszych lat, aby zachęcić naszą latorośl do odwiedzenia biblioteki lub księgarni.
Nie od dziś wiadomo, że zaletą głośnego czytania są nie tylko kwestie językowe: wzbogacanie słownictwa, poprawne mówienie i czytanie, ale także pobudzanie wyobraźni, rozbudzanie kreatywności, dostarczanie wiedzy na różne tematy. Wspólne czytanie pomaga również w wychowywaniu dzieci i młodzieży, ponieważ w literaturze możemy znaleźć wzorce postępowania, dzięki którym możemy kształtować właściwe postawy i nawyki.
W związku z tym 29 września w naszej szkole została zorganizowana akcja „Głośnego Czytania”. Uczniowie z klasy VIII, VII a i VII b przeczytali młodszym kolegom z zerówki i klas I-III wybrane baśnie Andersena oraz „Opowiadania z Doliny Muminków”.
„Czytajmy głośno, czytajmy!
Internetowi i telefonom się nie dajmy!!!”
Iwona Jeske, Agnieszka Lipska