Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

Elementarz zdrowego odżywiania dla ucznia - jak poprawnie ułożyć dietę radzi specjalista

1. Regularne posiłki to klucz do sukcesu

By zadbać o dietę dziecka musimy przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia. - Regularne i częste posiłki to przepis na sukces. W codziennej diecie dziecka powinno ich być 5 - a przerwy pomiędzy nimi nie krótsze niż 3 godziny i nie dłuższe niż 5. Dzięki temu, organizm jest w stanie w większym stopniu wykorzystać energię i składniki pokarmowe ze spożywanych posiłków - mówi Karolina Stępniak.

 

2. Najważniejsze jest śniadanie

Najważniejsze jest, aby przed pójściem dziecka do szkoły, przygotować mu pełnowartościowe śniadanie. - Dla ucznia jest to jeden z najważniejszych posiłków, ponieważ daje mu energię na dobry początek dnia - mówi Karolina Stępniak. - Na śniadanie możemy przygotować kanapki zrobione z pełnoziarnistego pieczywa, sera, wędliny oraz warzyw (pomidor, ogórek, papryka). Dobrym pomysłem są też płatki zbożowe na mleku. Pamiętajmy, że dla dziecka niezwykle ważna jest odpowiednia ilość wapnia w diecie - jego najlepszym źródłem jest nabiał (np. kefiry, jogurty czy twarożki) - doradza Karolina Stępniak. Do picia możemy podać mleko lub herbatę czy kawę zbożową. Niewskazane są natomiast napoje gazowane. Na zakończenie serwujemy owoce, ponieważ są one dobrym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.

3. Warto jeść na przerwach

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha zje zdrowe drugie śniadanie - sami je przygotujmy. - Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia codziennie trzeba spożywać 5 porcji warzyw i owoców. Pomyślmy więc o spakowaniu do plecaka jabłka, czy banana - dodaje Karolina Stępniak. Prawie w każdej szkole jest sklepik lub barek, ale niestety nie zawsze dziecko kupuje w nich zdrowe przekąski. - Zamiast dania pieniędzy na zakup drugiego śniadania przygotujmy je - w śniadaniówce może się znaleźć kanapka, owoc, jogurt. Dobrym rozwiązaniem jest również włożenie czegoś słodkiego - np. wafelka Nesquick z wapniem, który nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również jest źródłem cennego wapnia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dziecko zje smaczne i wartościowe drugie śniadanie w szkole.

4. Stołówka szkolna naszym sprzymierzeńcem

Jeżeli rodzice wracają późno i dziecko nie ma możliwości zjedzenia obiadu w domu warto skorzystać ze szkolnej stołówki. Prawidłowo skomponowany obiad, pokrywa aż 1/3 całodziennego zapotrzebowania na energię, dlatego tak istotne jest, by był właściwie zbilansowany pod kątem wartości odżywczej. - Najlepiej, by składał się z zupy oraz drugiego dania. Przed decyzją o wykupieniu posiłków warto sprawdzić jakość posiłków serwowanych przez stołówkę w danej szkole - radzi Karolina Stępniak.

5. Im szybciej, tym lepiej

Szkoła to już ostatni dzwonek. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych powinniśmy zacząć już od najmłodszych lat. - Jeśli uda nam się wpoić dziecku zasady zdrowej diety, będzie z nich korzystać także w dorosłym życiu. Co więcej - przeniesie dobre nawyki żywieniowe na własną rodzinę - przekonuje specjalista do spraw żywienia. - Stosując zasady prawidłowego żywienia dbamy o zdrowy rozwój naszego dziecka.

Rozsądna dieta owocuje w przyszłości - zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby związane z nieprawidłowym żywieniem (m.in. nadwagę, nadciśnienie, cukrzyce czy choroby układu krążenia). Pamiętajmy, dziecko, które się prawidłowo odżywia, ma więcej energii do nauki i zabawy, lepszy nastrój, a jego mózg pracuje sprawniej.

 

Warto więc, by rodzice także odrobili swoje "dietetyczne lekcje", i codziennie dbali o dietę swoich pociech.

 

Karolina Stępniak, specjalista ds. żywienia

Czytaj więcej

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka