Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

 

 

Podsumowanie

W trakcie realizacji projektu uczniowie poznali trzy Polki: ANTONINĘ LEŚNIEWSKĄ, ANNĘ TOMASZEWICZ- DOBRSKĄ, HELENĘ KONONOWICZ- WIEWIÓRSKĄ. Wymienione panie, walczyły ze wszech panującymi stereotypami na temat roli kobiety na  przełomie XIX i XX wieku. Swoją postawą i działaniami, wpłynęły na uzyskanie równych prawa kobiet na ziemiach polskich.  

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej, która jest podsumowaniem wszystkich zadań zaplanowanych w harmonogramie projektu. 

 

 

 

 

 

Ostatni etap

Projekt grantowy,  który realizowany był w naszej szkole pt.  „Kobieto puchu marny, czy aby na pewno? Polki w XIX i XX wieku” został zakończony. Żegnamy się z bohaterkami projektu: ANTONINĄ LEŚNIEWSKĄ, ANNĄ TOMASZEWICZ- DOBRSKĄ, HELENĄ KONONOWICZ – WIEWIÓRSKĄ. 

Ostatnim etapem, było przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów klas  siódmych i klasy ósmej, na temat  m.in.  zadań realizowanych w trakcie trwania projektu.  Młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, które wyniosła z uczestnictwa w tego rodzaju przedsięwzięciu. Na zakończenie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która dotyczyła realizacji zadań zaplanowanych w projekcie. 

Czytaj więcej: Ostatni etap

 

 

Gra terenowa

 

W czwartek, 9 grudnia  odbyło się podsumowywanie projektu, które przebiegało w formie gry  na terenie szkoły. „DZIAŁO się, działo”… uczniowie podzieleni na sześć grup, musieli stawić czoło zadaniom, które nie należały do najłatwiejszych.  Wymagały one zaangażowania, umiejętności pracy w grupie, współpracy między zespołami i odpowiedzialności za powierzone zadania. Przy tym młodzież musiała wykazać się zdobytą już wiedzą na temat bohaterek projektu oraz praw, które  kobiety uzyskały na przełomie XIX i XX wieku. 

Czytaj więcej: Gra terenowa

 

 

Debata

W dniu 7 grudnia 2021 roku w ramach projektu „Dzieci Kapitana Nemo” przedstawiciele klas 7a, 7b i 8 wzięły udział w debacie: „Czy we współczesnym świecie istnieje podział na zawody damskie i męskie”.  Punktem wyjścia do dyskusji była informacja, że równość kobietom i mężczyznom we wszystkich dziedzinach życia  zapewnia konstytucja RP. 

Czytaj więcej: Debata

 

 

Warsztaty z ziołolecznictwa

Kolejne działanie w ramach projektu „Kobieto puchu marny, czy aby na pewno? Polki w XIX i XX wieku” za nami. Tym razem uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących ziołolecznictwa. 

Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z właściwościami ziół stosowanych m.in. w medycynie oraz w kosmetyce, na przełomie XIX i XX wieku, a także  współcześnie. Mieli również możliwość samodzielnego wykonania eko-kosmetyków, z zastosowaniem naturalnych produktów leczniczych. 

Czytaj więcej: Warsztaty z ziołolecznictwa

 

 

Spotkanie z prawnikiem

W ramach projektu „Kobieto, puchu marny- czy, aby na pewno? Polki w  XIX i XX wieku”, w progi naszej szkoły zawitali rodzice- prawnicy: pani Joanna Piwowarczyk- Pawlak (sędzia w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa) i pan Mikołaj Pawlak (adwokat- obecnie Rzecznik Praw Dziecka). 

W trakcie spotkania młodzież naszej szkoły poznała arkana pracy: sędziego, prokuratora, adwokata. Uczniowie dowiedzieli się, iż praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych i poprzedzona jest długimi latami intensywnej nauki. Każdy student wydziału prawa musi biegle posługiwać się np.: Kodeksem Postępowania Karnego, Kodeksem Cywilnym oraz nadrzędnym aktem prawnym, jakim jest Konstytucja RP. 

Czytaj więcej: Spotkanie z prawnikiem

 

 

Wycieczka do Zgierza

Wycieczka do Zgierza, to kolejny punkt harmonogramu projektu „Kobieto puchu marny, czy aby na pewno? Polki w XIX i XX wieku”. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Miasta Zgierza. 

Dlaczego Zgierz? 

W tym mieście,  2 września 1888 r. urodziła się HELENA WIEWIÓRSKA, jedna z bohaterek projektu. Była pierwszą w Polsce kobietą – adwokat.

Czytaj więcej: Wycieczka do Zgierza

 

 

Wycieczka do Warszawy

W październiku,  klasa VII a i VII b  oraz klasa VIII w ramach realizacji projektu „Kobieto puchu marny, czy aby na pewno? Polki w XIX i XX wieku” odwiedziły stolicę. Wycieczka do Warszawy miała przybliżyć nam bohaterki projektu: Antoninę LeśniewskąAnnę Tomaszewicz-Dobrską.  W tym celu udaliśmy się do Muzeum Farmacji oraz Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Czytaj więcej: Wycieczka do Warszawy

 

 

Dzień XIX wieku w naszej szkole

  

Za nami „Dzień XIX wieku”. To kolejne zadanie, które zrealizowane zostało w ramach projektu „Kobieto puchu marny, czy aby na pewno? Polki w XIX i XX wieku”. Społeczność naszej szkoły na kilka godzin  „przeniosła się” do XIX stulecia. Tego dnia, na korytarzu szkolnym można było spotkać i porozmawiać z bohaterkami projektu: ANTONINĄ LEŚNIEWSKĄ,  ANNĄ  TOMASZEWICZ-DOBRSKĄ  oraz  HELENĄ KONONOWICZ- WIEWIÓRSKĄ. Panie,  w strojach z epoki wzbudziły wielkie zainteresowanie uczniów i podobnie jak współczesne celebrytki, z gracją oraz uśmiechem pozowały do zdjęć fotoreporterom. Odpowiadały na pytania uczniów i udzieliły wywiadu, w którym mówiły o sytuacji  kobiet w XIX wieku, oraz swoich osiągnięciach  zawodowych. 

Czytaj więcej: Dzień XIX wieku w naszej szkole

 

 

Pierwszy etap

 

Wystartowaliśmy z realizacją projektu „Kobieto, puchu marny – czy , aby na pewno? Polki XIX i XX wieku” – KONKURSU GRANTOWEGO dofinansowanego przez Fundację BGK, w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021.

Pierwszym krokiem było zapoznanie uczniów, biorących udział w konkursie, z celem, zasadami i przebiegiem projektu. Poprzez stronę internetową szkoły, szkolnego Facebooka, lokalną gazetę „Na Wzniesieniach” oraz specjalnie przygotowane ulotki w zagadnienia projektu zostali wprowadzenie również rodzice. 

Drugim krokiem były, przygotowane i przeprowadzone przez pana Marcina Walickiego, warsztaty historyczne, w trakcie których uczniowie zapoznali się z osiągnięciami ANTONINY LEŚNIEWSKIEJ, ANNY TOMASZEWICZ – DOBRSKIEJ, HELENY KONONOWICZ – WIEWIÓRSKIEJ. Uczniowie pracowali w pięcioosobowych grupach, każdy zespół otrzymał fotografię jednej z naszych bohaterek i na tej podstawie, oczami wyobraźni, miał określić, w jakich czasach żyły i jaki wykonywały zawód. Te spostrzeżenia zostały zapisane i włożone do przygotowanych kopert.

Następnie uczniowie, dokonując analizy tekstu źródłowego, wykonali mapę mentalną, zawierającą najważniejsze informacje dotyczące życia i działalności wyżej wymienionych kobiet. Każda z grup zaprezentowała swoją pracę zespołową , zwracając szczególną uwagę na to, co ich zaskoczyło i co wydało się najbardziej interesujące. 

Ostatnim zadaniem grup projektowych było skonfrontowanie wcześniejszych wyobrażeń z informacjami  zapisanymi w notatkach. Wskazanie podobieństw oraz różnic.

Pierwszy etap działań projektowych zakończyła krótka prezentacja multimedialna o naszych bohaterkach i prawach kobiet w XIX i XX wieku.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej. Już wkrótce kolejne wpisy.

Czytaj więcej: Pierwszy etap

 

 

 Wstęp


Z zakończeniem roku szkolnego, 24 czerwca 2021 roku dotarła do nas długo wyczekiwana wiadomość. Udało się … nasza szkoła zakwalifikowała się do II edycji projektów w konkursie grantowym „Dzieci Kapitana Nemo”.

 

Lp. Nazwa organizacji Tytuł projektu Miejscowość Województwo Kwota dofinansowania
 8. Szkoła Podstawowa  im. Marii Konopnickiej  w Lipinach  „Kobieto, puchu marny-czy, aby na pewno ? Polki w XIX i XX wieku”.  Lipiny  ŁÓDZKIE  14 991,87 zł

 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach znalazła się wśród 30 wybranych podmiotów z całej Polski (fundacje, stowarzyszenia, szkoły, biblioteki, domy kultury) i tym samym nasz projekt zaistniał wśród 30 najlepszych projektów, które brały udział w konkursie. Wygrany projekt otrzymał dofinansowane na kwotę 14 991,87 zł. BRAWO! 

 

PROJEKT- KONKURS GRANTOWY DOFINANSOWANY JEST PRZEZ 

FUNDACJĘ BGK IM. J. K. STECZKOWSKIEGO Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE, 

W PROGRAMIE „DZIECI KAPITANA NEMO” – 2021.

Czytaj więcej: Wstęp

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl