Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Propozycja lektury 

 

 

Klasa I

 

 

 

Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!

 

Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. A od kiedy stał się równoprawnym członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kolejne kocie talenty! Jakie? Najlepiej, jak Cukierek sam wam o wszystkim opowie… "Cukierku, ty łobuzie" – to stuprocentowa kocia komedia!

 

 

 

Propozycja lektury – klasa II

 

 

 

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

 

Każda pani domu doskonale wie, że skarpetki są problematycznym elementem garderoby i giną w niewyjaśnionych okolicznościach w praniu. Na tej podstawie swoją barwną i humorystyczną historię oparła Justyna Bednarek, pisząc książkę dla dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Gdzie zatem podziały się skarpetki do pary?

 

Co się dzieje ze zgubionymi skarpetkami?

 

Autorka przedstawia dom Małej Be, w którym skarpetki dosłownie znikają w praniu, przez co są nie do pary. Zagłębiając się dalej w tę historię, dowiesz się, że zaginione skarpetki wyruszają w szeroki świat przez dziurę, którą odkrywa również hydraulik wezwany na interwencję. Skarpetki wydostają się na wolność i doświadczają wielu ciekawych przygód.

 

Jedne stają się gwiazdami filmowymi i brylują w Hollywood, inne opiekują się myszkami – sierotami, a jeszcze inne zostają detektywami. Książka jest wyrazem tego, co jest w stanie wymyślić nasza cudowna, nieskrępowana żadnymi ramami wyobraźnia.

 

Wyrusz w świat ze skarpetkami nie do pary!

 

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat. Co istotne, pozycja została nagrodzona Nagrodą Literacką Warszawy oraz zdobyła tytuł najlepszej książki dla dzieci w konkursie „Przecinek i Kropka”.

 

Przekonaj się, jakie przygody przeżyją skarpetki i co z tego wyniknie.

 

 

 

 

 

Propozycja lektury – klasa III

 

 

 

Maria Krüger, Karolcia

 

Czy dziewięcioletnia dziewczynka może wywołać takie zamieszanie? Karolci na pewno to się udało! A wszystko przez niepozorny niebieski koralik, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że to niezwykły koralik, który spełnia wszystkie życzenia swojego właściciela. Ale na magiczne znalezisko Karolci ochotę ma również zła czarownica Filomena! Karolcia musi być bardzo ostrożna!

 

Jeśli chcecie poznać fascynujące przygody Karolci, musicie przeczytać tę książkę!

 

 

 

 

 

Propozycja lektury – klasa IV

 

 

 

Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa

 

„Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy to urzekająca opowieść o dorastaniu, pokonywaniu słabości, sile współdziałania i mocy fantazji. Spisana w bardzo rzadko spotykanej dziś przepięknej polszczyźnie. Dorosłym przypomni czas ich dorastania, dzieci zaś wprowadzi w świat nieograniczonej niczym wyobraźni.

 

Jest to opowieść o niezwykłej szkole - Akademii pana Kleksa - mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej, do której trafia 12-letni Adaś Niezgódka wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Szkoła prowadzona jest przez ekscentrycznego nauczyciela Ambrożego Kleksa, który jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód. W takim miejscu i w takim towarzystwie nauka nie może wyglądać zwyczajnie.

 

 

 

Propozycja lektury – klasa V

 

 

 

Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni

 

Powieść przedstawia serię heroicznych wyczynów Ernesta Nemeczka, w wyniku których choruje – najpierw przeziębia się po tym, jak podczas przeszpiegów w Ogrodzie Botanicznym (miejscu zabaw Czerwonych Koszul) ukrywa się w basenie, a następnie dostaje zapalenia płuc po „kąpieli”, jaką serwuje mu wroga drużyna, gdy samotnie zakrada się na jej terytorium. Mimo choroby w dniu decydującej bitwy chłopiec ucieka z domu i bierze udział w walce, ostatkiem sił przyczyniając się do zwycięstwa swojej grupy. Zostaje zaniesiony do domu przez swego przywódcę (Bokę) i niedługo później umiera. Przed domem Nemeczka Janosz Boka spotyka Feriego Acza, zaniepokojonego o stan zdrowia chłopca.Ostatecznie Plac Broni zostaje sprzedany pod budowę domu. Zgnębionych chłopców pociesza fakt, że Nemeczek, który oddał za niego życie, nie dożył chwili sprzedania Placu B

 

 

 

Propozycja lektury – klasa VI

 

 

 

Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 

Bohaterowie „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to zwykłe dzieciaki z warszawskiego gimnazjum, które mają jednak niezwykłą wprost zdolność do wpadania w kłopoty, ale i wychodzenia z nich przy użyciu różnych przedmiotów – komputerów, sztucznej inteligencji oraz samodzielnie wykonanych wynalazków.

 

 

 

Propozycja lektury – klasa VII

 

 

 

Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie

 

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! Athos, Porthos i Aramis. I młody d’Artagnan. Trzech muszkieterów, czterech największych awanturników kontra Richelieu, geniusz zbrodni. Do tego labirynt dworskich spisków, złudna natura kobiet i siła męskiej przyjaźni.

 

 

 

Propozycja lektury – klasa VIII

 

 

 

Sławomir Mrożek, Artysta

 

Zabawna z pozoru anegdota o Kogucie, któremu ambicja nie pozwalała na bycie sobą. Gorzki obraz prawdy o ludzkich wygórowanych ambicjach i kompleksach. Mrożek w tym krótkim tekście bawi się formą. Jet to bowiem formalnie opowiadanie, ale za sprawą zwierzęcych bohaterów nawiązuje do bajki. Nie podany jest jednak morał na tacy, jak to robi się tradycyjnie w bajkach, ale pozostawia czytelnikowi miejsce na refleksję.

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka