SKRZYNKA ZAUFANIA

STATUT SZKOŁY

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

 

Wykaz lektur w szkole podstawowej

 

Szkoła podstawowa – klasa I

 


Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

 

1.   Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

 

2.   Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

 

3.   Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

 

4.   Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

 

5.   Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

 

6.   Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

 

7.   Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

 

8.   Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

 

9.   Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

 

10.               Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

 

 

 

Szkoła podstawowa – klasa II

 


Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

 

1.   Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

 

2.   Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

 

3.   Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

 

4.   Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

 

5.   Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

 


Szkoła podstawowa – klasa III

 

 

 

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

 

1.   Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

 

2.   Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

 

3.   Maria Krüger, Karolcia;

 

4.   Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

 

5.   Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

 

6.   Joanna Papuzińska, Asiunia;

 

7.   Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

 

8.   Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

 

9.   Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

 

10.               Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

 

 

 

Szkoła podstawowa – klasa IV

 

Lektury obowiązkowe:

 

11.               Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa

 

12.               Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

 

13.               René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek

 

14.               Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty)

 

15.               Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

 

16.               wybrane baśnie polskie i europejskie, wybrane wiersze

 

Lektury uzupełniające:

 

17.               Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród

 

18.               Kornel Makuszyński, Panna z mokra głową

 

19.               Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole

 

 

 

Szkoła podstawowa – klasa V

 

Lektury obowiązkowe:

 

1.   Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

 

2.   Adam Mickiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty)

 

3.   Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni

 

4.   Bolesław Prus, Katarynka

 

5.   Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

 

6.   wybrane mity greckie, (o Prometeuszu, Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce; 15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie);

 

7.   wybrane podania i legendy polskie, wybrane wiersze (w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie);

 

Lektury uzupełniające:

 

8.   Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów

 

9.   Nazywam się… Maria Curie-Skłodowska

 

 

 

Szkoła podstawowa - klasy VI

 


Lektury obowiązkowe:

 

1.   Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;

 

2.   Ignacy Krasicki, wybrane bajki;

 

3.   Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

 

4.   Bolesław Prus, Katarynka;

 

5.   Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;

 

6.   John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;

 

7.   Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek,

 

8.    Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

 

9.   Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

 


Lektury uzupełniające:

 

10.               Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

 

11.               Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;

 

12.               Olaf Fritsche, Skarb Troi;

 

13.               Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;

 

14.               Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

 

15.               Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;

 

16.               Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

 

17.               Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);

 

18.               Kornel Makuszyński, wybrana powieść;

 

19.               Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;

 

20.               Karol May, Winnetou;

 

21.               Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;

 

22.               Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;

 

23.               Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;

 

24.               Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;

 

25.               Sat-Okh, Biały Mustang;

 

26.               Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

 

27.               Alfred Szklarski, wybrana powieść;

 

28.               Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;

 

29.               Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin);
Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)

 

 

 

Szkoła podstawowa - klasy VII

 


Lektury obowiązkowe:

 

1.   Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

 

2.   Aleksander Fredro, Zemsta;

 

3.   Ignacy Krasicki, Żona modna;

 

4.   Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);

 

5.   Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

 

6.   Henryk Sienkiewicz,  Latarnik; Krzyżacy

 

7.   Juliusz Słowacki, Balladyna;

 

8.   Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

 

9.   Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany 13. reportaż).

 

Lektury uzupełniające

 

10.               Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;

 

11.               Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;

 

12.               Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;

 

13.               Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;

 

 

 

Szkoła podstawowa - klasy VIII

 


Lektury obowiązkowe:

 

1.   Sławomir Mrożek, Artysta;

 

2.   Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;

 

3.   Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

 

4.   Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,

 

Lektury uzupełniające:

 

5.   Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);

 

6.   Arkady Fiedler, Dywizjon 303;

 

7.   Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;

 

8.   Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);

 

9.   Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

 

10.               Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);

 

11.               Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)