Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

 

 Wstęp


Z zakończeniem roku szkolnego, 24 czerwca 2021 roku dotarła do nas długo wyczekiwana wiadomość. Udało się … nasza szkoła zakwalifikowała się do II edycji projektów w konkursie grantowym „Dzieci Kapitana Nemo”.

 

Lp. Nazwa organizacji Tytuł projektu Miejscowość Województwo Kwota dofinansowania
 8. Szkoła Podstawowa  im. Marii Konopnickiej  w Lipinach  „Kobieto, puchu marny-czy, aby na pewno ? Polki w XIX i XX wieku”.  Lipiny  ŁÓDZKIE  14 991,87 zł

 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach znalazła się wśród 30 wybranych podmiotów z całej Polski (fundacje, stowarzyszenia, szkoły, biblioteki, domy kultury) i tym samym nasz projekt zaistniał wśród 30 najlepszych projektów, które brały udział w konkursie. Wygrany projekt otrzymał dofinansowane na kwotę 14 991,87 zł. BRAWO! 

 

PROJEKT- KONKURS GRANTOWY DOFINANSOWANY JEST PRZEZ 

FUNDACJĘ BGK IM. J. K. STECZKOWSKIEGO Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE, 

W PROGRAMIE „DZIECI KAPITANA NEMO” – 2021.

 

Realizacja projektu rozpocznie się od połowy września i potrwa do końca listopada 2021 r. Działania skierowane do dzieci i młodzieży naszej szkoły będą polegały na odkrywaniu, promowaniu i poznawaniu losów Polek, które dokonały wielkich rzeczy (farmaceuta, lekarz, prawnik). Projekt przebiegać  będzie w formie warsztatów, gier terenowych, lekcji tematycznych, debat, wycieczek, spotkań z prawnikiem itp. Nowym i niepowtarzalnym doświadczeniem będzie „podróż w czasie”, w realia życia codziennego  XIX i początku XX wieku. To, co może zachęcić uczniów szkoły  do udziału w projekcie, to przede wszystkim atrakcyjne warsztaty, nowe techniki prowadzenia zajęć, tajemnicze nazwiska wybitnych kobiet- Polek, których nie wymienia się w podręcznikach historii.

 

Dlaczego „Dzieci kapitana Nemo”? Odpowiedź znajdziemy na stronie Fundacji. 

Pisząc powieść „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Juliusz Verne „ (…) chciał, aby tytułowym kapitanem Nemo był polski powstaniec, który dzięki swoim niezwykłym talentom buduje łódź podwodną i mści się na dawnych carskich oprawcach. Ostatecznie jednak kapitan Nemo Polakiem nie został, bo pomysł ten wyperswadował Vernemu jego wydawca, który bał się stracić duży rynek zbytu, jakim była ówczesna Rosja.    W tej historii zawiera się tęsknota za biografiami rodaków, którzy z dala od ojczyzny dokonywali rzeczy wielkich. Medycyna, prawo, przemysł, przedsiębiorczość, to tylko niektóre z dziedzin, w których Polacy dokonywali przełomów, mimo wielu przeciwności.”
https://www.fundacja.bgk.pl/program/dzieci-kapitana-nemo/

 

Celem projektu jest zapoznanie uczniów z  sylwetkami trzech Polek: ANTONINY LEŚNIEWSKIEJ, ANNY TOMASZEWICZ- DOBRSKIEJ, HELENY KONONOWICZ- WIEWIÓRSKIEJ. Poznanie w/w pań ma przybliżyć i wyjaśnić uczniom  jak istotny był udział  kobiet w historii naszego państwa, narodu i społeczeństwa. Ich osiągnięcia zrewolucjonizowały i zmieniły postrzeganie świata. Są one przykładem i inspiracją dla przyszłych pokoleń. Może dlatego warto odkryć te osoby na nowo. 

 

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji z realizacji projektu na stronie internetowej szkoły, szkolnym facebooku oraz w lokalnej gazecie  „Na Wzniesieniach”. Kolejne relacje o przebiegu projektu już wkrótce.

 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka